TR-1350HV4-R
DigiKey Part Number
283-TR-1350HV4-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR-1350HV4-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR-1350HV4-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR-1350HV4-R
Description
FUSE BRD MT 4A 350VAC 500VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 A 350 V 500 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
5.5
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.520" L x 0.199" W x 0.199" H (13.20mm x 5.05mm x 5.05mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.031 Ohms
Voltage Rating - AC
350 V