TR-1350HV2-R
DigiKey Part Number
283-TR-1350HV2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR-1350HV2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR-1350HV2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR-1350HV2-R
Description
FUSE BRD MT 2A 350VAC 600VDC SMD
Detailed Description
2 A 350 V 600 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
4.1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.520" L x 0.199" W x 0.199" H (13.20mm x 5.05mm x 5.05mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.093 Ohms
Voltage Rating - AC
350 V