SMCJ11CA
DigiKey Part Number
283-SMCJ11CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ11CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ11CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V