SMCJ11CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMCJ11CA |
Description | TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82.4A |
Series | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications Telecom |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V | Supplier Device Package |