PTR060V0135-BK
DigiKey Part Number
283-PTR060V0135-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0135-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
9.6 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
120 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
300 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.571" Dia x 0.118" T (14.50mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Height - Seated (Max)
0.772" (19.60mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A