PHV-5R4H305-R
DigiKey Part Number
283-4186-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHV-5R4H305-R
Description
CAP 3F -10% +30% 5.4V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can, Horizontal 80mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
3 F
Size / Dimension
1.280" L x 0.681" W (32.50mm x 17.30mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
5.4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100Hz