MSMA2512R0010FEN
DigiKey Part Number
283-MSMA2512R0010FENTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MSMA2512R0010FENCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MSMA2512R0010FENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMA2512R0010FEN
Description
RES 0.001 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
1 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)