MPI4020V2-6R8-R
DigiKey Part Number
283-5255-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-5255-1-ND - Cut Tape (CT)
283-5255-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI4020V2-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 175 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 175mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Category
Current - Saturation (Isat)
2.5A
DC Resistance (DCR)
175mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Inductance
Size / Dimension
0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)