MPI4015V2-6R8-R
DigiKey Part Number
283-4711-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4711-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4711-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI4015V2-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2A 207 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 207mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Category
Current - Saturation (Isat)
2.3A
DC Resistance (DCR)
207mOhm Max
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)