MOVS2825V230 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 4.001
Datasheet
360 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS2825V230
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V230TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V230CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS2825V230DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V230
Description
VARISTOR 360V 400A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
360 V
Varistor Voltage (Max)
396 V
Series
Current - Surge
400 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
230 V
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V