MOVHE14V510Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE14V510Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE14V510Y
Description
VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
235J
Packaging
Bag
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
240 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V