MLVHV0806V300
DigiKey Part Number
283-MLVHV0806V300TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVHV0806V300CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVHV0806V300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVHV0806V300
Description
VARISTOR 470V 10A 0806
Detailed Description
470 V 10 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0806 (2016 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
10 A
Capacitance @ Frequency
15 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
470 V