MLVHV0806V250 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MLVHV0806V250 |
Description | VARISTOR 390V 50A 0806 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 V 50 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0806 (2016 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 429 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Current - Surge 50 A |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 50 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum AC Volts 250 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Maximum DC Volts 320 V | Package / Case 0806 (2016 Metric) |
Varistor Voltage (Min) 351 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Typ) 390 V |