MLVHV0806V250
DigiKey Part Number
283-MLVHV0806V250TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVHV0806V250CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVHV0806V250DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVHV0806V250
Description
VARISTOR 390V 50A 0806
Detailed Description
390 V 50 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0806 (2016 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
50 A
Capacitance @ Frequency
50 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
250 V
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
390 V