MLVHV0806V150 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MLVHV0806V150 |
Description | VARISTOR 240V 160A 0806 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 240 V 160 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0806 (2016 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 264 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Current - Surge 160 A |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum AC Volts 150 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Maximum DC Volts 200 V | Package / Case 0806 (2016 Metric) |
Varistor Voltage (Min) 216 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Typ) 240 V |