MLVHV0806V150
DigiKey Part Number
283-MLVHV0806V150TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVHV0806V150CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVHV0806V150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVHV0806V150
Description
VARISTOR 240V 160A 0806
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 160 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0806 (2016 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
160 A
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
150 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
200 V
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Varistor Voltage (Min)
216 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
240 V