MLVC08V026C280
DigiKey Part Number
283-MLVC08V026C280TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC08V026C280CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC08V026C280DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC08V026C280
Description
VARISTOR 36V 100A 0805
Detailed Description
36 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
39.6 V
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
18.4 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Varistor Voltage (Min)
32.4 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
36 V