MLVC08V018C360
DigiKey Part Number
283-MLVC08V018C360TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC08V018C360CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC08V018C360DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC08V018C360
Description
VARISTOR 25V 100A 0805
Detailed Description
25 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
27.5 V
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
12.7 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
22.5 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
25 V