MLVC08V018C180
DigiKey Part Number
283-MLVC08V018C180TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC08V018C180CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC08V018C180DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC08V018C180
Description
VARISTOR 25V 35A 0805
Detailed Description
25 V 35 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
27.5 V
Current - Surge
35 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
12.7 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
22.5 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
25 V