MLVC08V012C420
DigiKey Part Number
283-MLVC08V012C420TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC08V012C420CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC08V012C420DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC08V012C420
Description
VARISTOR 18V 120A 0805
Detailed Description
18 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
20.7 V
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
8.5 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
12 V
Varistor Voltage (Min)
15.3 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
18 V