MLVC06V030C100
DigiKey Part Number
283-MLVC06V030C100TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC06V030C100CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC06V030C100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC06V030C100
Description
VARISTOR 42V 30A 0603
Detailed Description
42 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
46.2 V
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
21.2 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
30 V
Varistor Voltage (Min)
37.8 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
42 V