MLVC06V030C100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MLVC06V030C100 |
Description | VARISTOR 42V 30A 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 42 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 46.2 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Current - Surge 30 A |
Series | Energy 0.1J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 21.2 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 30 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 37.8 V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 42 V | Base Product Number |