HV1840-2R7606-R
DigiKey Part Number
283-HV1840-2R7606-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1840-2R7606-R
Description
CAP 60F -10% +30% 2.7V T/H
Detailed Description
60 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 18mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
60 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz