HSH1245-3R8407-R
DigiKey Part Number
283-HSH1245-3R8407-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1245-3R8407-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 400F 3.8V
Detailed Description
400 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 45mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
400 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 1kHz