HCM1A4020V3-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A4020V3-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A4020V3-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A4020V3-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A4020V3-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 2.5A 118 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 2.5 A 118mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
118mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.2A