HCM1A4020V3-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A4020V3-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A4020V3-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A4020V3-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A4020V3-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 6.1A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 6.1 A 24mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
67MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A