HCM1A1307V3-6R8-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1307V3-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1307V3-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1307V3-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1307V3-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 10A 11.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 10 A 11.5mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
15A