HCM1A1305V2-3R3-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µH Shielded Inductor 12 A 9.2mOhm Max Nonstandard
Automotive Grade High Current Inductors – HCM1AV2 Series
HCM1A1305V2-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V2-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305V2-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1305V2-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V2-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 12A 9.2 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
9.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
19A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)