HCM0503V2-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM0503V2-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0503V2-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0503V2-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503V2-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Molded Inductor 4.1 A 47mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
47mOhm
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)