EXL1V0606-5R6-R
DigiKey Part Number
283-EXL1V0606-5R6-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXL1V0606-5R6-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXL1V0606-5R6-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXL1V0606-5R6-R
Description
FIXED IND 5.6UH 10A 15.8 MOHM
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 10 A 15.8mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
15.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9A