EKC14-50-3P
DigiKey Part Number
283-EKC14-50-3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKC14-50-3P
Description
FUSE EV 50A 1000VDC 3P TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 1 kVDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.555" L (14.96mm x 39.50mm)
Fuse Type
Cartridge
DC Cold Resistance
0.0019 Ohms
Current Rating (Amps)
50A