EFPLS1GJ223B072LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1GJ223B072LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1GJ223B072LH
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1600VDC RAD
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)