CB61F30A-TR1
DigiKey Part Number
283-CB61F30A-TR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CB61F30A-TR1CT-ND - Cut Tape (CT)
283-CB61F30A-TR1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB61F30A-TR1
Description
FUSE BOARD MOUNT 30A 72VDC 2SMD
Detailed Description
30 A 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
500A
Melting I²t
900.0
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0012 Ohms