BK1/GMA-250-R
DigiKey Part Number
283-3262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMA-250-R
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.018
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.735 Ohms