BK/MDA-15-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 8.237
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 42
15 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/MDA-15-R
DigiKey Part Number
283-2724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDA-15-R
Description
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
Breaking Capacity @ Rated Voltage
750A
Melting I²t
336.82
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00553 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V