BK/C520-3-R
DigiKey Part Number
283-3175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/C520-3-R
Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
6.1
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.038 Ohms