BK/ABC-20-R
DigiKey Part Number
283-2611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-20-R
Description
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB
Detailed Description
20 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
400A AC, 10kA DC
Melting I²t
550.8
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00366 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V