A0820-2R5474-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 10.837
Datasheet
470 mF (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 150mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
A0820-2R5474-R
DigiKey Part Number
283-2771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A0820-2R5474-R
Description
CAP 470MF -20% +80% 2.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 1kHz