1245HC80-RTR
DigiKey Part Number
283-1245HC80-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-1245HC80-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-1245HC80-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1245HC80-RTR
Description
FUSE BRD MT 80A 125VAC 72VDC SMD
Detailed Description
80 A 125 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
500A AC, 1kA DC
Melting I²t
1700.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.484" L x 0.177" W x 0.177" H (12.30mm x 4.50mm x 4.50mm)
Voltage Rating - AC
125 V