1245HC100-RTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1245HC100-RTR |
Description | FUSE BRD MT 100A 125VAC 72VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 A 125 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1245HC100-RTR Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 500A AC, 1kA DC |
Part Status Active | Melting I²t 5000.0 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency cURus, UL |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.484" L x 0.177" W x 0.177" H (12.30mm x 4.50mm x 4.50mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 0.00029 Ohms |