TL6120CF300QG
TL6120CF300QG
What Switch do You Need?
TL6120CF300QG
DigiKey Part Number
EG4355TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG4355CT-ND - Cut Tape (CT)
EG4355DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL6120CF300QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
EDA/CAD Models
TL6120CF300QG Models
Outline
7.40mm x 7.40mm
Operating Force
300gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.50mm
Mechanical Life
500,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
6.90mm