RB143D1100
RB143D1100
Additional Requirements for Selecting a Switch
RB143D1100
DigiKey Part Number
EG4747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB143D1100
Description
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 20A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
RB143D1100 Models
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Voltage Rating - AC
125 V