RA1113112R
RA1113112R
Additional Requirements for Selecting a Switch
RA1113112R
DigiKey Part Number
EG5619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA1113112R
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
RA1113112R Models
Actuator Marking
O I
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage Rating - AC
125 V