KAP1102ET
DigiKey Part Number
141-KAP1102ET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAP1102ET
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 2 Position Through Hole Piano Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAP1102ET Models
Category
Contact Finish
Gold
Height Above Board
0.402" (10.20mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Washable
No
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Length
0.261" (6.63mm)
Voltage Rating
24VDC