KAP1102E
KAP1102E
Additional Requirements for Selecting a Switch
KAP1102E
DigiKey Part Number
EG4462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAP1102E
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 2 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAP1102E Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.402" (10.20mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Voltage Rating
24VDC
Length
0.261" (6.63mm)