P6SMBJ48A
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ48ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ48ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ48ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Detailed Description
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
P6SMBJ48A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V