P6SMBJ36CA
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ36CACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
P6SMBJ36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V