MMFTN6001
DigiKey Part Number
4878-MMFTN6001TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-MMFTN6001CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-MMFTN6001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMFTN6001
Description
MOSFET SOT23 N 60V 2OHM 150C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 440mA (Ta) 530mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMFTN6001 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2Ohm @ 500mA, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
23.3 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
530mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V