ESD5Z3V3
DigiKey Part Number
4878-ESD5Z3V3TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-ESD5Z3V3CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-ESD5Z3V3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD5Z3V3
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8.4VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.4V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
EDA/CAD Models
ESD5Z3V3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
134W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
105pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8.4V