DI62063.3S1
DigiKey Part Number
4878-DI62063.3S1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI62063.3S1CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI62063.3S1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI62063.3S1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI62063.3S1 Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Mfr
Voltage Dropout (Max)
0.68V @ 100mA
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
7V